Je pravda, že si nemôžeme vyberať tvar ťažného zariadenia, pretože ten je daný požiadavkami výrobcu nášho auta a konštrukčným riešením výrobcu ťažného zariadenia. Napriek tomu si niečo predsa len vybrať môžeme. Čo to je?
V prvom rade prevedenie ťažnej gule v tvare háku. To môže byť pevné alebo odnímateľné.
1/ PEVNÉ PREVEDENIE
Pod ním rozumieme napevno prizváraný hák k telesu ťažného zariadenia (v súčasnosti veľmi zriedkavé), ale aj hák, ktorý je pripevnený k telesu ťažného zariadenia skrutkami.
Prečo sa aj takýto považuje za pevný? Zjednodušene – je to dané legislatívou. Skrutky sa majú uťahovať momentovým kľúčom, ktorý však nie je v povinnej výbave vozidla. Aj pevnostné skrutky majú nejakú životnosť, tak sa toto prevedenie považuje za tzv. pevné. Samozrejme – nikto vám nemôže brániť demontovať si spojovací hák, ale vedzte, že je to oštara.
Výhody pevného prevedenia:
Nevýhody pevného prevedenia:
2/ ODNÍMATEĽNÉ PREVEDENIE
O odnímateľnom prevedení hovoríme vtedy, ak spojovacia guľa v tvare háku je odnímateľná bez náradia.
Jednoduchšie systémy sú vyrobené tak, že po odblokovaní páčkou alebo ružicou jednoducho vytiahnete spojovaciu guľu v tvare háku von z jeho uchytenia.
O čosi vyšší level bezpečnosti predstavuje prevedenie, keď po odblokovaní je potrebné celú spojovaciu guľu otočiť o 90° a až potom sa vytiahne z uloženia. Tento spôsob sa ľudovo nazýva aj bajonet.
Najvyšší level je neviditeľné prevedenie. Znamená to, že ak sa odníme spojovacia guľa, pod nárazníkom auta nebude vidieť žiaden úchyt ani zásuvka, teda to vyzerá tak, že auto ani nemá ťažné zariadenie. Nazýva sa to aj vertikálne prevedenie háku, pretože ten sa nasadzuje horizontálne a jeho tvar je v podobe písmena U.
Výhody odnímateľného prevedenia:
Nevýhody pevného prevedenia:
Zhrňme si to. Pevné prevedenie spojovacej gule ťažného zariadenia si vyberte, ak ťaháte prívesný vozík často alebo máte staršie auto a hľadáte čo najlacnejšie riešenie. Odnímateľné si vyberte, ak chcete zaručiť 100% správnu činnosť cúvacích senzorov, ak vám záleží na estetickom vzhľade auta, prípadne neťaháte príves často a chcete mať voľný prístup do batožinového priestoru vášho auta.
V druhom rade si ešte môžete vybrať značku ťažného zariadenia, resp. výrobcu. Aké sú mená najbežnejších výrobcov ťažných zariadení? Napríklad GALIA, AUTO HAK, IMIOLA, STEINHOF, BRINK, WESTFALIA, ORIS, HOOK atď.. Takmer každý výrobca ťažných zariadení ich vyrába na takmer všetky autá dostupné na našom trhu a takisto ich vyrába v prevedeniach ako pevnom tak aj odnímateľnom. Prečo teda jednoducho nevybrať to najlacnejšie?
Pretože – aj tu platí: Ak dvaja robia to isté, nie je to vždy to isté. V čom sú najčastejšie rozdiely? Napríklad v povrchovej úprave. Môže to byť obyčajná farba, tzv. prášková farba alebo žiarové zinkovanie. Alebo konštrukčné prevedenie môže mať rôzny praktický aj estetický výsledok, napríklad je ťažné ďaleko od nárazníka alebo nízko pod nárazníkom. Aj hmotnosť ťažného zariadenia jednotlivých výrobcov na rovnaké vozidlo v rovnakom prevedení môže byť rozdielna.
Samozrejme, platí, že ak má niektorý výrobca oproti inému nejakú kvalitatívnu výhodu, mierne sa to odrazí aj na cene. V konečnom dôsledku sú však ceny veľmi podobné.
Snažíme sa ponúkať kvalitné ťažné zariadenia, spoľahlivé, s dobrou povrchovou úpravou a jednoduchou obsluhou. Samozrejme, také nemôžu byť za úplne najnižšiu cenu, ale v porovnaní s najlacnejšími je cenový rozdiel príjemne nízky a získavate tak kvalitný produkt, ktorý vám bude dlhé roky spoľahlivo slúžiť.